17.3.2017 / Gösterim Sayısı : 445

Çiftçilere Yüksek Verimli Patates Tohumluğu Dağıtıldı

Giresun ilinde yemeklik patates üretimini artırmak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında İl Müdürümüz Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır:

"Patates​ bitkisinin verimini belirleyen ana etkenlerden birisi kullanılan tohumluğun kalitesidir. Bu çerçevede İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından 250 ton sertifikalı patates tohumluğu temin edilerek 2017 yılı üretim sezonu öncesinde Giresun merkez ve ilçelerimizdeki  çiftçilerimize dağıtılmıştır.

Yaklaşık 1000 dekar alana dikimi yapılacak olan, hastalık ve zararlılardan ari, üstün vasıflı, yüksek verimli, ruhsatlı ve sertifikalı tohumluk ile öncelikle verim artışı sağlanacaktır.  Kaliteli yemeklik yumru yanında, çiftçilerimizin önümüzdeki 2-3 yıllık süreçte kullanacakları iyi vasıflı, genetik açılmaya maruz kalmamış  tohumluk ihtiyaçlarını da kendi üretimlerinden  karşılamaları mümkün olacaktır. Bu çalışma neticesinde ilimizde yemeklik patates üretiminin önemli ölçüde artırılması  hedeflenmektedir. Çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir üretim sezonu diliyoruz. "

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

 

''