8.3.2017 / Gösterim Sayısı : 308

Giresunlu Kadın Çiftçiler Ankara'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliğine Katılacaklar

#8 mart 2017

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Milli Tarım Projesi kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Ankara'da yapılacak olan etkinliğe Giresun’dan 25 kadın çiftçi iştirak edecektir.

Kadın çiftçi kafilesini etkinliğe katılmak üzere Ankara’ya uğurlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır: “Ülkemizde halen tarımda çalışanların %48’i kadın olup, ülke genelinde işgücüne katılanların da % 66’sını   kadın çiftçiler oluşturmaktadır. Kırsalda üretimin her aşamasına aktif bir biçimde katılan kadınlar; tüm dünyada sosyo-ekonomik sürekliliğin anahtarı ve kalkınma süreçlerinin hayati ve olmazsa olmaz unsurlarıdır. Birçok ülkede tarımsal işgücünün belkemiğini oluşturmakta, Gayri Safi Milli Hasılanın %35-45'ini, gelişen dünyanın gıda ihtiyacının %50'den fazlasını üretmektedirler.

Bakanlığımız son yıllarda kadın çiftçilerin, tarımsal üretimin tüm aşamalarında  desteklenmesine yönelik yeni projeler uygulamaya koymuştur ve ilimizde de bu yönde memnuniyet verici ilerlemeler kaydedildiği gözlenmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

''